Język rosyjski - jrosyjski.pl

Darmowy kurs

Zapraszamy na darmowy kurs języka rosyjskiego od podstaw.

Poczta rosyjska pod nadzorem

Rosyjskie władze wydały rozporządzenie dla pracowników poczty, stwierdzające, że funkcjonariusze policji i służb bezpieczeństwa mają prawo otwierać przesyłki. Wzbudziło ono obawy obrońców praw obywatelskich przed powrotem metod KGB z czasów sowieckich - informuje agencja AP.
Ministerstwo łączności uważa, że rozporządzenie, które weszło w życie we wtorek, nie rozszerza uprawnień śledczych, bo wciąż muszą oni otrzymać nakaz sądowy, jeśli chcą otworzyć listy lub paczki.

Jednak obrońcy praw obywatelskich twierdzą, że rozporządzenie nie wspomina o potrzebie uzyskania nakazu sądowego i jest niezgodne z konstytucją. Dokument, dwie strony zapisane małym drukiem, szczegółowo tłumaczy pracownikom poczty, że śledczy mają dostęp do przesyłek i pocztowych baz danych oraz mogą zażądać osobnego miejsca do pracy.

Zdaniem krytyków jest ono niebezpieczne, ponieważ może ośmielić rosyjskie służby bezpieczeństwa, których wpływy wzrosły za rządów Władimira Putina.

Moskiewska Grupa Helsińska i inne grupy obrońców praw człowieka wystosowały list do ministerstwa sprawiedliwości, w którym napisały, że rozporządzenie stoi w sprzeczności z prawem konstytucyjnym i federalnym i narusza prawo do prywatności, oraz zażądały jego zmiany.

PAP
© EDUCENTRUM Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć   Polecamy: WOS, Angielski, GeografiaStrony internetowe Warszawa