Język rosyjski - jrosyjski.pl

Darmowy kurs

Zapraszamy na darmowy kurs języka rosyjskiego od podstaw.

Rosja oskarża Gruzję

O planowanie prowokacji na granicy z Osetią Południową oskarżył Gruzję wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin. Dodał przy tym, że Moskwa zapobiegnie ponownemu uzbrojeniu się Gruzji.

- Gruzińskie kierownictwo szykuje plany różnych wypadków na granicy z Osetią Południową, które miałyby się zbiec z rocznicą wypadków ma Kaukazie z 2008 roku - powiedział Karasin.

- Nasz głęboki niepokój budzą działania gruzińskiego kierownictwa w kierunku remilitaryzacji kraju, które w pewnych państwach spotykają się z zadziwiająco spokojną i nawet pozytywną reakcją - dodał. Ostrzegł, że Rosja będzie "nadal przeciwdziałać ponownemu uzbrojeniu się reżimu Saakaszwilego" i że podejmuje w tym kierunku konkretne kroki.

Wypowiedzi rosyjskiego dyplomaty padły w czasie, gdy w Tbilisi przebywa z wizytą wiceprezydent USA Joe Biden.

Karasin oskarżył niewymienione z nazwy kraje o ukrywanie współpracy wojskowej z Gruzją pod pozorem pomocy humanitarnej i przezwyciężania skutków konfliktu. Zauważył: "Nie możemy oceniać tego inaczej jak polityczną krótkowzroczność. Dalsze ponowne uzbrojenie armii gruzińskiej, pomoc w odnowieniu infrastruktury wojskowej i przygotowaniu sił specjalnych ze strony niektórych państw, jedynie zachęcają władze w Tbilisi do kontynuowania wojowniczego kursu, polityki gróźb i prowokacji wobec sąsiadów, do zwiększania napięcia w regionie".

Ostrzegł, że w przypadku dostarczania Gruzji przez inne państwa broni i sprzętu wojskowego zaprojektowanego lub wyprodukowanego w ZSRR lub Rosji, Moskwa rozważy ograniczenie lub wstrzymanie współpracy wojskowo-gospodarczej i technicznej z tymi krajami.

W sierpniu 2008 roku Rosja i Gruzja stoczyły wojnę o Osetię Południową, region, który oddzielił się od Gruzji w latch 90. i jest faktycznie od niej niezależny. Rosja uznała po sierpniowej wojnie niepodległość Osetii i drugiej separatystycznej republiki na terenie Gruzji - Abchazji.

PAP
© EDUCENTRUM Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć   Polecamy: WOS, Angielski, GeografiaStrony internetowe Warszawa