Język rosyjski - jrosyjski.pl

Darmowy kurs

Zapraszamy na darmowy kurs języka rosyjskiego od podstaw.

Rosja weźmie dużą pożyczkę

Rosja będzie chciała w przyszłym roku pożyczyć 18 miliardów dolarów w celu sfinansowania deficytu budżetowego, poinformowało w piątek Reutera źródło w rosyjskim Ministerstwie Finansów. Jednocześnie przychody powinny wzrosnąć o dwa miliardy dolarów za sprawą wyższych podatków dla sektora gazowego.
Budżet i skala potrzeb pożyczkowych jest tematem gorącej debaty. Rząd stara się znaleźć najlepszy sposób na sfinansowanie wyższych wydatków, potrzebnych, by wyciągnąć gospodarkę z recesji.

Zgodnie z najnowszym planem większość deficytu zostanie sfinansowana ze środków rosyjskiego funduszu naftowego, zgromadzonych w latach ekonomicznego boomu, napędzanego wysokimi cenami tego surowca. Znaczący udział będą miały również pożyczki zaciągnięte za granicą. Obciążenie dla rynku wewnętrznego będzie mniejsze, niż się wcześniej spodziewano.

„Zdecydowaliśmy się wziąć więcej z NWF, więc będziemy mogli ograniczyć potrzeby pożyczkowe i obniżyć koszty obsługi długu”, powiedział źródło.

Założenia te były dyskutowane na czwartkowym spotkaniu z premierem Władimirem Putinem i będą przedmiotem spotkania z prezydentem Dmitirjem Miedwiediewem w piątek.

“Ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte”, powiedziało źródło.

Przyszłoroczny deficyt ma sięgnąć 3,2 biliona rubli (103 miliardów dolarów), czyli 7,5 procent produktu krajowego brutto (PKB), w tym składkę do funduszu pomocowego dla pięciu byłych republik radzieckich i środki na dokapitalizowanie banków przy pomocy specjalnych obligacji skarbowych.

Fundusz Rezerwowy, stworzony po to, by wspierać budżet w chudych latach, ma w 2010 roku przynieść 1,55 biliona rubli, podało źródło.

Kolejne 680 miliardów rubli ma pochodzić z Narodowego Funduszu Majątkowego (NWF). Fundusz ten początkowo miał służyć bardziej długoterminowym projektom, ale premier Władimir Putin podkreślił w tym tygodniu, że część tych środków może zostać użytych to załatania dziury w państwowym funduszu emerytalnym.

Na dzień 1 lipca Fundusz Rezerwowy był warty 2,96 biliona rubli, choć 1,36 biliona z tej sumy ma zostać przetransferowane do budżetu w trzecim kwartale w ramach finansowania tegorocznego deficytu w wysokości trzech bilionów rubli. NWF był wart 2,8 biliona rubli.

WEWNĘTRZNE POTRZEBY POŻYCZKOWE ZOSTANĄ PRAWDOPODOBNIE ZREDUKOWANE

Składki z tych dwóch funduszy wyniosą w 2010 roku łącznie 2,2 biliona rubli. Źródło nie sprecyzowało wewnętrznych potrzeb pożyczkowych, jednak przy obecnym kursie rubla 18 miliardów dolarów, które mają zostać pozyskane zagranicą, warte jest około 60 miliardów rubli. Oznacza to, że z kraju trzeba będzie pozyskać niespełna 500 miliardów.

To z grubsza tyle ile wyniosły tegoroczne potrzeby pożyczkowe i o połowę mniej niż poprzednio oczekiwano, że Rosja ulokuje na rodzimym rynku obligacji w 2010 roku.

Dla odmiany zewnętrzne potrzeby pożyczkowe znajdą się w górnej granicy wcześniej dyskutowanego przedziału 10-20 miliardów dolarów. Rząd ma nadzieję, że pierwsza od dekady emisja euroobligacji ułatwi rosyjskim korporacjom dostęp do zagranicznego finansowania. Analitycy ostrzegają jednak, że zbyt duża emisja może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i podnieść premię za ryzyko na całym rynku.

Po stronie przychodów proponowana podwyżka ceł eksportowych na gaz ma przynieść 53 miliardy rubli, a podwyżka podatku od wydobycia gazu dalsze siedem miliardów.

Akcje rosyjskich producentów gazu spadły gwałtownie w ubiegłym miesiącu, kiedy Ministerstwo Finansów ujawniło plany zwiększenia obciążeń podatkowych dla sektora.

W piątek jednak rynek niemal nie zareagował. Kurs państwowego monopolisty gazowego Gazpromu, nie ulegał przed południem większym zmianom, podobnie jak wartość indeksu moskiewskiej giełdy MICEX.

Reuters
© EDUCENTRUM Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć   Polecamy: WOS, Angielski, GeografiaStrony internetowe Warszawa