Język rosyjski - jrosyjski.pl

Darmowy kurs

Zapraszamy na darmowy kurs języka rosyjskiego od podstaw.

Szybki pociąg pomiędzy Moskwą a Petersburgiem

Pociąg dużej prędkości Sapsan (sokół wędrowny) odbył dzisiaj pierwszą jazdę próbną z Moskwy do Sankt Petersburga - podała agencja ITAR-TASS.
Skład, zbudowany przez specjalistów z niemieckiego koncernu Siemens dla kolei rosyjskich, przeszedł wcześniej próby na eksperymentalnych liniach pod Moskwą. Do Petersburga wyjechał rano z Dworca Leningradzkiego. (Petersburg nosił nazwę Leningrad w latach 1924-1991.)

Pasażerami byli m.in. szefowie kompanii Rosyjskie Linie Kolejowe (RŻD) z jej prezesem Władimirem Jakuninem na czele.

Nowy pociąg, który rozwija prędkość do 250 km/h, będzie pokonywał odległość między Moskwą a Petersburgiem (645 km) w 3 godziny 45 minut. Obecnie najszybsza podróż między tymi miastami zajmuje 4 godziny 30 minut.

Kontrakt na dostawę ośmiu składów Siemens Velaro Rus (Sapsan) zawarto w maju 2006 roku. Jego wartość to 276 mln euro.

Jak powiedział Jakunin, pierwsi pasażerowie wyruszą nowym szybkim ekspresem jeszcze w grudniu tego roku. Szef rosyjskich kolei zapewnił, że początkowo cena biletu będzie niższa niż na samolot w klasie ekonomicznej. Jednak konkretnej wartości nie podał. Podkreślił, że Sapsan będzie pierwszym pociągiem w Rosji, gdzie nie będzie można w ogóle palić.

PAP
© EDUCENTRUM Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć   Polecamy: WOS, Angielski, GeografiaStrony internetowe Warszawa