Język rosyjski - jrosyjski.pl

Darmowy kurs

Zapraszamy na darmowy kurs języka rosyjskiego od podstaw.

Wybory w Mołdawii

W Mołdawii o godzinie 6 rano czasu polskiego rozpoczęły się kluczowe dla przyszłości kraju przedterminowe wybory parlamentarne. Głosowanie, odbywające się w dwóch tysiącach lokali wyborczych, zakończy się o godzinie 19.
Około 2,5 mln uprawnionych obywateli będzie głosować na dziesięć startujących w wyborach ugrupowań politycznych. Sondaże dają ok. 30 proc. poparcia rządzącej Partii Komunistów Republiki Mołdawii kierowanej przez prezydenta Vladimira Voronina.

Jak pisze z Kiszyniowa agencja Reutera, wyborcy dokonają trudnego wyboru, gdyż będą musieli opowiedzieć się albo za rządzącymi komunistami, głoszącymi iż strategicznym partnerem Mołdawii jest Rosja albo też za ich liberalnymi rywalami, zabiegającymi o zacieśnienie kontaktów z Zachodem.

Wybory stanowią też próbę wyjścia z wewnętrznego kryzysu politycznego, w którym pogrążyła się Mołdawia po poprzedniej elekcji z 5 kwietnia i zamieszkach ulicznych w Kiszyniowie, jakie po nich nastąpiły. Wyłoniony w kwietniu parlament wobec sprzeciwu opozycji dwukrotnie nie zdołał wybrać prezydenta kraju, co zmusiło ustępującego szefa państwa Vladimira Voronina do rozpisania nowych wyborów.

PAP
© EDUCENTRUM Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć   Polecamy: WOS, Angielski, GeografiaStrony internetowe Warszawa